Сабота, 20 Јануари 2018

Новости

Недела на Св. Јован Лествичник

nedela-na-SvНеговото Блаженство, Архиепископот г.г. Стефан, благоволи да служи Света Василиева Литургија во црквата Св. Архангел Михаил, во населбата Автокоманда во Скопје. Со свои творби, на Свечената Академија се претставија дечињата кои ја посетуваат Веронауката при оваа црква.
Повеќе...

Крстопоклона недела

krstopoklona-nedelaВо третата недела од Великиот Пост, кога Православната црква го слави чесниот и животворен крст, Неговото Блаженство, Архиепископот г.г. Стефан, заедно со свештениците од црквата Св. Петка, отслужи Света Божествена Литургија. Верниците се
Повеќе...

Недела на Православието

nedela-na-pravoslavietoНа денот кога Православната Црква го слави празникот Недела на Православието, Неговото Блаженство, Архиепископот г.г. Стефан во сослужение со поранешниот Митрополит Горазд и свештенството од Скопската епархија, отслужи Божествена Литургија
Повеќе...

Архиерејска Божествена Литургија во Скопје

Божествена литургија по повод Тодорова сабота во СкопјеНа Тодорова сабота, Архиепископот Охридки и Македонски г.г. Стефан отслужи Божествена Литургија во црквата Св. Димитрија во Скопје. Многубронјиот народ се причести со Светите Христови Тајни.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL