Понеделник, 18 Декември 2017

Новости

Цветници

Cvetnici-Sv.Petar_i_Pavle_020Во црквата Св. Петар и Павле со радост во срцата на верниците, особено кај децата, беше прославен Господовиот празник-Цветници. На Св. Божествена Литургија
Повеќе...

Лазарева сабота

sliki_od_Lazareva_sabota_i_sredba_013Денот, во кој светата црква си спомнува за воскресението Лазарево, беше прославен со Св. Архиерејска Литургија во храмот Св. Вознесение во населбата Хиподром. Со Литургијата чиноначалствуваше неговото блаженство, г.г. Стефан заедно
Повеќе...

Недела на Св. Марија Египетска

NEDELA_NA_SV._MARIJA_EGIPETSKA_018ВО ЦРКВАТА ПОСВЕТЕНА НА СВ. ЃОРЃИ ПОБЕДОНОСЕЦ ВО НАСЕЛБАТА ЧАИР, ВО СКОПЈЕ, СВЕТА АРХИЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА ОТСЛУЖИ АРХИЕПИСКОПОТ ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ СТЕФАН СО СВЕШТЕНСТВОТО ПРИ ОВОЈ ХРАМ. ПОСЛЕ ЛИТУРГИЈАТА СО ПОЕТСКИ ТВОРБИ СЕ ПРЕТСТАВИЈА ВЕРНИЦИТЕ И ХОРОТ ОД ОВАА ПАРОХИЈА.
Повеќе...

Недела на Св. Јован Лествичник

nedela-na-SvНеговото Блаженство, Архиепископот г.г. Стефан, благоволи да служи Света Василиева Литургија во црквата Св. Архангел Михаил, во населбата Автокоманда во Скопје. Со свои творби, на Свечената Академија се претставија дечињата кои ја посетуваат Веронауката при оваа црква.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL