Петок, 23 Февруари 2018

Новости

Прием во Кабинетот на Архиепископот Стефан

Copy_of_ambasador_na_Bugarija_006На 25.08.2010, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридки и Македонски, г.г. Стефан, го прими Н.Е. г. Раковски Симеонов Лашев, амбасадор на Р. Бугарија во Р. Македонија. Неговата екселенција му врачи книга - подарок од Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Видински г. Дометијан.
Повеќе...

Архиерејска Литургија во Крушево

ILINDEN2010_019На 2-ри Август 2010 година во храмот посветен на св. Никола во Крушево, се отслужи Архиерејска Литургија по повод празнувањето на св. пророк Илија. Со Литургијата чиноначалствуваше Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан во сослужение со Неговото
Повеќе...

Архиерејска Божествена Литургија

svarhangelgavril2010На денот кога Православната црква си спомнува за Св. Архангел Гаврил, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Архиерејска Литургија во црквата на Св. Архангел Михаил во н. Автокоманда. По отслужувањето на
Повеќе...

Раѓање на Св. Јован Крстител-Иванден

SV.JOVAN-IVANDEN_150Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, благоволи да богослужи Света Литургија и да проповеда  по повод празникот „Раѓање на св. Јован Крстител-Иванден“ во храмот посветен на Св. Јован Крстител во н. Капиштец.
Многубројниот народ се причести со Светите Христови Тајни.
Повеќе...

Божествена Литургија во н. Радишани

sv.naum06На денот кога Православната црква го празнува преподобен Наум Охридски Чудотворец, во црквата посветена во негова чест се отслужи Божествена Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше протоереј-ставрофор Коста Станоевски во сослужение на протоереј-ставрофор
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL