Сабота, 20 Јануари 2018

Новости

Поклоничко патување во Бари

BariПОКЛОНИЧКО ПАТУВАЊЕ ВО ЧЕСТ НА
СВЕТИ НИКОЛА, СВЕТИ КУЗМАН И

СВЕТИ ДАМЈАН
ОД 08 ОКТОМВРИ ДО 11 ОКТОМВРИ
Скопската епархија, со благослов на Негово Блаженство Архиепископот г.г. Стефан, организира поклоничко патување во чест на свети Никола, свети Кузман и свети Дамјан во Бари - Италија
Повеќе...

Прием во Кабинетот на Архиепископот г.г. Стефан

1На 17.09.2010, Неговото Блаженство Архиепископот Охридки и Македонски г.г. Стефан, го прими Н.Е. г. Стојан Карајанов, амбасадор на Република Македонија во Косово.
Повеќе...

Денови на руската духовна култура во Република Македонија

DSC_3984

Скопје, 16 Септември 2010

Во рамките на манифестацијата Денови на руската духовна култура во Република Македонија, вчеравечер, со свој концерт во Соборниот храм „св. Климент Охридски“, се претстави Московскиот синодален хор.

Повеќе...

Архиерејска Литургија во манастирската црква св. Јован Крстител

sv.jovan2010_079На денот кога Православната црква си спомнува за празникот „Отсекување на главата на св. Јован Крстител“, Неговото Блаженство г.г. Стефан отслужи Архиерејска Литургија во манастирската црква св. Јован Крстител во н. Капиштец во Скопје. Верниот народ се причести со светите тајни.
Повеќе...

Прием во Кабинетот на Архиепископот Стефан

Gjorgji_Filipov_2На 31.08.2010, Неговото Блаженство Архиепископот Охридки и Македонски г.г. Стефан, го прими Н.Е. г. Ѓорѓи Филипов, амбасадор на Република Македонија во Австрија, Чешка, Словачка и Јапонија.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL