Сабота, 25 Ноември 2017

Новости

Предавање на тема: „Библијата во современиот живот на младите“

И з в е с т у в а њ е

На 22 јуни вторник, во 20:00, во просториите на Младинскиот културен центар ќе се одржи трибина на тема „Библијата во современиот живот на младите“. Организатор на трибината е

Повеќе...

Архиерејска Литургија во н. Драчево

DIPLOMSKA2010_116На 12 Јуни 2010 г., во Македонска православна богословија св. Климент Охридски во н. Драчево во Скопје, се отслужи Архиерејска Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски, г. Агатангел, кој воедно е и ректор на богословијата. За сите
Повеќе...

Архиерејска Литургија во н. Илинден

Sv._Konstantin_i_Elena_019На 3 јуни, во н. Илинден се отслужи Архиерејска Литургија по повод празнувањето на св. Константин и Елена. Со Литургијата чиноначалствуваше Неговото Блаженство, г.г. Стефан. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.
Повеќе...

Втор свештенички собор

SOBRANIJA_021На 27.05.2010 во салата за прием на гости, при соборниот храм св. Климент Охридски, се одржа втор свештенички собор на тема „Роденденот на Црквата и Македонската Православна црква“. Со свој труд се претстави прота-ст. Томислав Петковски. Архиепископот г.г. Стефан ги поздрави присутните свештеници.
Повеќе...

Духовден-втор ден

DUHOVDEN_309На вториот ден од празнувањето на Педесетница и споменот на св. браќа Кирил и Методиј, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан благоволи да богослужи Света Литургија во црквата св. Троица во с. Долно Лисиче.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL