Четврток, 29 Јуни 2017

Новости

Литургиска прослава на денот посветен на светите Кирил и Методиј

SPE_7636SPE_7637
На 24 мај 2017 година, денот во кој Црквата го прославува поменот на светите солунски браќа Кирил и Методиј, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи божествена литургија во црквата свети Јован Крстител, во населба Капиштец.
Повеќе...

Молебен кон светите Кирил и Методиј

SPE_7492SPE_7493
На 22 мај 2017 година, Неговото блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Молебен кон светите браќа Кирил и Методиј во платото на Универзитетот „Светите Кирил и Методиј“ во Скопје.
Повеќе...

Архиерејска литургија во манастирот Св. вмч. Георгиј во Кривидол

SPE_7434_-_CopySPE_7441_-_Copy
На 06.05.2017 година кога Црквата Христова си спомнува за големите страдања и упокојување на светиот Георгиј Победоносец, Архиепископот охридски и македонски во сослужение на свештенослужители отслужи Божествена Литургија во манастирот Св. вмч. Георгиј.
Повеќе...

Панихида по повод 114 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев

SPE_7371_-_CopySPE_7340_-_Copy

Денес пред гробот на Гоце Делчев кој се наоѓа во дворот на црквата Св. Спас во Скопје се отслужи Панихида со која чиноначалствуваше Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештеници од Скопската епархија.
Повеќе...

Средба на Архиепископот со амбасадорот на Р. Унгарија, Н.Е. Ласло Иштван Дукс

SPE_7332SPE_7333
На 03 мај 2017 година, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во својот кабинет оствари средба со амбасадорот на Р. Унгарија, Н.Е. Ласло Иштван Дукс.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL