Четврток, 17 Август 2017

Новости

Архиерејска Литургија во н. Илинден

Sv._Konstantin_i_Elena_019На 3 јуни, во н. Илинден се отслужи Архиерејска Литургија по повод празнувањето на св. Константин и Елена. Со Литургијата чиноначалствуваше Неговото Блаженство, г.г. Стефан. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.
Повеќе...

Втор свештенички собор

SOBRANIJA_021На 27.05.2010 во салата за прием на гости, при соборниот храм св. Климент Охридски, се одржа втор свештенички собор на тема „Роденденот на Црквата и Македонската Православна црква“. Со свој труд се претстави прота-ст. Томислав Петковски. Архиепископот г.г. Стефан ги поздрави присутните свештеници.
Повеќе...

Духовден-втор ден

DUHOVDEN_309На вториот ден од празнувањето на Педесетница и споменот на св. браќа Кирил и Методиј, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан благоволи да богослужи Света Литургија во црквата св. Троица во с. Долно Лисиче.
Повеќе...

Духовден

DUHOVDEN_274На роденденот на Православната црква - Педесетница, во Соборниот храм св. Климент Охридски во Скопје се отслужи Света Архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан во сослужение на Митрополитот г. Горазд.
Повеќе...

Архиерејска Литургија во с. Љубанци

DUHOVDEN_014На денот кога Православната црква го празнува  „Преносот на моштите на св. Никола во Бари“, во манастирот кој го носи името на светителот, во с. Љубанци, се отслужи Архиерејска Божествена Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL