Четврток, 19 Октомври 2017

Новости

Молебен кон светите Кирил и Методиј

SPE_7492SPE_7493
На 22 мај 2017 година, Неговото блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Молебен кон светите браќа Кирил и Методиј во платото на Универзитетот „Светите Кирил и Методиј“ во Скопје.
Повеќе...

Архиерејска литургија во манастирот Св. вмч. Георгиј во Кривидол

SPE_7434_-_CopySPE_7441_-_Copy
На 06.05.2017 година кога Црквата Христова си спомнува за големите страдања и упокојување на светиот Георгиј Победоносец, Архиепископот охридски и македонски во сослужение на свештенослужители отслужи Божествена Литургија во манастирот Св. вмч. Георгиј.
Повеќе...

Панихида по повод 114 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев

SPE_7371_-_CopySPE_7340_-_Copy

Денес пред гробот на Гоце Делчев кој се наоѓа во дворот на црквата Св. Спас во Скопје се отслужи Панихида со која чиноначалствуваше Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештеници од Скопската епархија.
Повеќе...

Средба на Архиепископот со амбасадорот на Р. Унгарија, Н.Е. Ласло Иштван Дукс

SPE_7332SPE_7333
На 03 мај 2017 година, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во својот кабинет оствари средба со амбасадорот на Р. Унгарија, Н.Е. Ласло Иштван Дукс.
Повеќе...

Изложба на современ романски иконопис во соборната црква Свети Климент Охридски

NASLOVNANASLOVNA1На 25 април 2017 во соборната црква Свети Климент Охридски беше отворена изложба на икони од современи романски иконописци од Факултетот за црковна уметност при Букурешкиот православен богословски факултет „Патријарх Јустинијан“.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL