Четврток, 29 Јуни 2017

Новости

Во 5-та недела од Великиот пост Архиепископот служеше во црквата Св. Георгиј во Чаир

SPE_4476Во неделата кога Православната црква си спомнува за св. Марија Египетска, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи Василиева литургија во храмот Св. великомаченик Георгиј Победоносец во населбата Чаир.
Повеќе...

Недела на свети Јован Лествичник

SPE_4334SPE_4335
На 26.март 2017 година, четврта недела од Великиот пост, ден кој е посветен на светиот Јован Лествичник, Неговото блаженство, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи света василиева литургија во црквата посветена на Архангелот Михаил, во Автокоманда.
Повеќе...

Крстопоклона недела во храмот Рождество на Пресвета Богородица - Скопје

SPE_3959На Крстопоклона недела, која се прославува во третата недела од Великиот пост, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештеници од Скопската епархија служеше Божествена Литургија на св. Василиј Велики во храмот Рождество на Пресвета Богородица.
Повеќе...

Недела на свети Григориј Палама

SPE_3603SPE_3604
На 12. март 2017 година (втора недела од Великиот пост), ден кој е посветен на свети Григориј Палама, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи света Василиева литургија во црквата Света Параскева (Петка) Римјанка, во населба Црниче.
Повеќе...

Недела на Православието

SPE_3543_-_CopySPE_3536_-_Copy
Во првата недела од светиот пост кога Црквата Христова си спомнува за победата на Православието над иконоборците, настан што се случил во 9-от век, Архиепископот охридски и
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL