Четврток, 17 Август 2017

Новости

Архиерејска Литургија на Светол вторник

SPE_7089_-_CopyВо вторник од Светлата седмица, Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше на Божествена Литургија во храмот Св. пророк Илија во населбата Јане Сандански.
Повеќе...

Златоустова литургија на Воскресение Христово (втор ден)

SPE_6810SPE_6811
На 17 април 2017 година, вториот ден од прославата на Воскресението на Господ Исус Христос (светол понеделник), Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи божествена литургија во црквата Рождество на Пресвета Богородица, во општина Центар.
Повеќе...

Прославено ХРИСТОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ во Соборниот храм Св. Климент Охридски

_6558__-_Copy_6558_107_-_CopyПрославувањето на Светлото Христово Воскресение - ВЕЛИГДЕН во Соборниот храм Св. Климент Охридски започна ноќта на 15 април со Полуноќница и Крсниот пат, а заврши утрото со Пасхална Утрена и Божествена Литургија на св. Јован Златоуст.
Повеќе...

Василиева литургија на Велика сабота

SPE_6172Во манастирската црква Св. Наум Охридски во н. Радишани, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештеници од Скопската епархија отслужи Вечерна Василиева Литургија на која се читаат 15-те паримии од Стариот Завет со нивните пророштва за воскресението на мртвите.

Повеќе...

Царски часови и Вечерна служба на Велики петок во црквата Света Параскева (Петка), во населба Црниче

SPE_5802SPE_5803
Во утринските часови на 14 април 2017 година, на Велики петок, Неговото блаженство, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи Царски часови и Велипеточна вечерна богослужба со изнесување на плаштаницата на Спасителот во црквата Света Параскева (Петка), во населба Црниче. 
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL