Понеделник, 18 Декември 2017

Новости

Божествена литургија со ракополагање во презвитерски чин на празникот на Воздвижението на чесниот и животворен крст

SPE_2472SPE_2471
На 27 септември 2017 година, денот кога Црквата го прославува Воздвижението на чесниот и животворен крст, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи Божествена литургија во соборната црква Свети Климент Охридски во Скопје.
Повеќе...

Преподобниот Јоаникиј Ракотински впишан во списокот на светиите

DSC_1062SPE_2140
На 24 септември 2017, кога Црквата ги прославува преподобната Теодора Александриска и преподобниот Аилуан Атонски, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во сослужение со девет архиереи на МПЦ-ОА
Повеќе...

Спомен за св. Јоаникиј

sv_Joanikij_-_Copy_copy

Овој новопојавен, преподобен и богоносен отец наш Јоаникиј, како што сведочи неговото опширно составено житие, своето раѓање во овој преоден род го имал во преславниот град Охрид, но сега е граѓанин на

Повеќе...

Велика вечерна и Помен за архимандритот Јоаникиј Ракотински


SPE_1841COPYY_-_CopySPE_1830_-_Copy_-_Copy

Со чудодејствија разни Христос те почести додека беше во тело, Јоаникие отче, но и сега чудотвориш секому кој пристапува побожно и со љубов ги чествува твоите мошти свештени, Преподобен.
Повеќе...

Организиран бесплатен автобуски превоз кон соборната црква на денот на канонизацијата на отец Јоаникиј Ракотински

Почитувани,
По повод канонизацијата на преподобниот Јоаникиј Ракотински, МПЦ-ОА, под покровителство на Град Скопје и Јавното сообраќајно претпријатие Скопје, во недела, на 24 септември 2017 година, организира бесплатен автобуски превоз.
Термините и локациите на тргнување на автобусите се следни:

Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL