Понеделник, 18 Декември 2017

Новости

Архиерејска Литургија во населбата Црниче

SPE_3717_-_Copy_-_CopySPE_3749_-_Copy_-_Copy

Чествувајќи го споменот на преподобна Параскева од Јаши (Романија) во храмот Св. Петка Римјанка во населбата Црниче, Неговото Блаженство Архиепископот
Повеќе...

Беседа на Архиепископот охридски и македонски Стефан, произнесена на литургијата во храмот свети Наум Охридски, во Радишани

SPE_3029SPE_3612_copy

Архиепископ охридски и македонски
СТЕФАН
Потврда на минатото, патоказ за иднината
Повеќе...

Архиепископот присуствуваше на отварањето на изложбата на витражни икони „Светоносен иконостас“, во соборната црква Св. Климент Охридски

SPE_2840SPE_2841
Во средата, на 18.10.2017 година, по вечерната богослужба, Неговото блаженство, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан присуствуваше и одржа говор при отварењето изложбата на витражни икони „Светоносен иконостас“, од упокоениот полски православен иконописец Адам Сталони Добжански (1904-1985). 
Повеќе...

Осветени црквата, новите конаци и крстилната во манастирот посветен на Преподобниот Наум Охридски во Радишани

SPE_3052SPE_3053
Во неделата, на 22.10.2017 година, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ја освети црквата, новите конаци и крстилната во манастирот посветен на Преподобниот Наум Охридски во Радишани.
Повеќе...

Вечерна богослужба во манастирот на св. Наум Охридски, н. Радишани, Скопје

STEFAN.Vecherna5_-_CopyВо рамки на одбележувањето на 50 годишнината од возобновувањето на автокефалноста на Охридската архиепископија како Македонска православна црква, започна свеченоста по повод осветувањето на новата манастирска црква на св. Наум Охридски во скопската населба Радишани.

Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL