Петок, 24 Ноември 2017

Новости

Осветување на црквата посветена на Архангел Гаврил во населба Ченто

SPE_3950SPE_3951
На 21.11.2017 година, денот посветен на соборот на архистратигот Михаил и останатите небесни сили, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ја освети црквата посветена на архангел Гаврил во населба Ченто.
Повеќе...

Осветена црквата - капела Лазарово воскресение во с. Долно Лисиче

20171028_094232_-_Copy_-_CopyНа 28.10.2017 година Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештенослужители од Скопската епархија изврши осветување на новоизградената црква - капела Лазарово воскресение во селото Долно Лисиче.
Повеќе...

Покана по повод осветувањето на храмот Св. Архангел Гаврил во населбата Ченто

__-__-_Copy_copy_copy
Скопската епархија на 21.11.2017 година во 08:30 часот ве поканува на осветувањето на храмот Св. Архангел Гаврил во населбата Ченто. Чинот на осветување ќе го изврши надлежниот архиереј Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан.

Архиерејска Литургија во храмот Св. вмч. Димитриј Солунски во Скопје

SPE_3944_-_Copy_-_Copy_copySPE_3916_-_Copy_-_Copy

На 08.11.2017 по повод празнувањето на св. вмч. Димитриј Солунски, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на Епископот хераклејски г. Климент и свештенослужители од Скопската епархија отслужи Божествена Литургија во центарот на Скопје
Повеќе...

Архиерејска Литургија во населбата Црниче

SPE_3717_-_Copy_-_CopySPE_3749_-_Copy_-_Copy

Чествувајќи го споменот на преподобна Параскева од Јаши (Романија) во храмот Св. Петка Римјанка во населбата Црниче, Неговото Блаженство Архиепископот
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL