Сабота, 20 Јануари 2018

Илјадници дечиња со песна Го славословеа Бога во соборната црква


На 06 јануари, денот спроти Рождеството Христово, по завршетокот на златоустовата литургија, во литија и пеејќи ја песната „Вечниот Бог“, во соборната црква пристигнаа неколку илјади православни дечиња. Во црквата ги пречека Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. Во својата кратка беседа кон дечињата, претстојателот на нашата помесна Црква им се заблагодари затоа што Го воспеваат и прославуваат Богомладенецот, така како што ниту една генерација пред нив не го чинела тоа. 

SPE_4993
SPE_5008
SPE_5053
SPE_5074
SPE_5078
SPE_5100
SPE_5093
SPE_5096

Share