Сабота, 20 Јануари 2018

Празнична Вечерна и свечена академија во чест на Св. Климент Охридски

На 07 декември во Соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје се отслужи Празнична вечерна богослужба на која во присуство на Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, чиноначалствуваше Епископот хераклејски г. Климент. По соборната молитва, во македонскиот народен театар се одржа свечена академија на која, празнично слово произнесе поглаварот на Македонската православна црква - Охридска Архиепископија, Архиепископот г.г. Стефан во кое меѓу друготе рече дека: „Прославата на оваа наша значајна годишнина од црковната и националната историја ја заокружуваме, по промисла Божја, со вечерашниот настан одбележувањето на споменот на патронот на нашата помесна црква и неизгасливото светило на сето православие - св. Климент Охридски; оној кој се смета за почеток на нашата црковна историја, сега според календарот го ставаме и на крајот од присетувањето за таа црковна и духовна историја“. На свечената академија присуствуваа архиереи, свештенослужители, декани, професори, членови на дипломатскиот хор и личности од културниот и политичкиот живот, а свое обраќање имаше и Претседателот на Владата на Република Македонија, господинот Зоран Заев.
SPE_4497_-_CopySPE_4505_-_CopySPE_4513_-_CopySPE_4520_-_CopySPE_4533_-_CopySPE_4539_-_CopySPE_4548_-_CopySPE_4550_-_CopySPE_4572_-_CopySPE_4577_-_CopySPE_4590_-_Copy
Share