Петок, 23 Февруари 2018

Вечерна богослужба во манастирот на св. Наум Охридски, н. Радишани, Скопје


Во рамки на одбележувањето на 50 годишнината од возобновувањето на автокефалноста на Охридската архиепископија како Македонска православна црква, започна свеченоста по повод осветувањето на новата манастирска црква на св. Наум Охридски во скопската населба Радишани.

Во присуство на Архиепископот  г.г. Стефан, одбележувањето отпочна со Вечерна богослужба на која чиноначалствуваше Епископот хераклејски г. Климен во сослужение на свештенството од Скопска епархија, а продолжи во утрешниот утре изутрина во 9 часот со чинот на осветување што го изврши Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение на архиереите на МПЦ-ОА, архимандритите, монасите и бројното свештенство од  Скопската епархија, за потоа да се отслужи Божествена Литургија, и осветување на возобновените манастирски конаци и новата трпезарија.

STEFAN.VechernaSTEFAN.Vecherna1STEFAN.Vecherna2STEFAN.Vecherna3STEFAN.Vecherna4STEFAN.Vecherna5STEFAN.Vecherna6STEFAN.Vecherna7STEFAN.Vecherna8STEFAN.Vecherna9STEFAN.Vecherna10STEFAN.Vecherna11STEFAN.Vecherna12STEFAN.Vecherna14STEFAN.Vecherna15_copy
Извор: www.preminportal.com.mk

 

Share