Петок, 23 Февруари 2018

Божествена Литургија во населбата Автокоманда

На 26.07.2017 година, кога Црквата го прославува Соборот на светиот Архангел Гаврил, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на протоереј - ставрофор Александар Гошевски, протоереј - ставрофор Глигор Дамјановски и Игумен Агатон отслужи Божествена Литургија во црквата Свети Архангел Михаил во населба Автокоманда. На Литургијата во свештенички чин беше ракоположен ѓаконот Александар Најдовски. По завршувањето на Литургијата, Архиерејот со свештениците и присутните верници молитвено со Панихида се помолија за жртвите на Скопскиот земјотрес од 1963 г.
SPE_0083_-_CopySPE_9775_-_Copy
SPE_9871_-_CopySPE_9798_-_CopySPE_9844_-_CopySPE_0039_-_CopySPE_9868_-_Copy
SPE_9934_-_CopySPE_9964_-_CopySPE_0016_-_CopySPE_0033_-_CopySPE_0072_-_CopySPE_0081_-_Copy
Share