Петок, 23 Февруари 2018

Изложба на современ романски иконопис во соборната црква Свети Климент Охридски


На 25 април 2017 во соборната црква Свети Климент Охридски беше отворена изложба на икони од современи романски иконописци од Факултетот за црковна уметност при Букурешкиот православен богословски факултет „Патријарх Јустинијан“. На отворањето свечени говори одржаа Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, деканот на Богословскиот факултет „Свети Климент Охридски“, д-р Ѓоко Ѓорѓевски, и ректорот на Букурешкиот православен богословски факултет, протопрезвитер д-р Стефан Бучиу. На изложбата која беше збогатена со учеството на црковниот хор „Света Злата Мегленска“. присуствуваше и Неговото високопреосвештенство Митрополитот преспанско пелагониски г. Петар, како и голем број на свештеници, теолози и студенти. 
SPE_7114
SPE_7127
SPE_7136
SPE_7140
SPE_7144
SPE_7154
SPE_7176
SPE_7188
SPE_7175
SPE_7198
SPE_7219_copy
SPE_7215
SPE_7220


Share