Среда, 21 Февруари 2018

Прославено ХРИСТОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ во Соборниот храм Св. Климент Охридски

Прославувањето на Светлото Христово Воскресение - ВЕЛИГДЕН во Соборниот храм Св. Климент Охридски започна ноќта на 15 април со Полуноќница и Крсниот пат, а заврши утрото со Пасхална Утрена и Божествена Литургија на св. Јован Златоуст. На богослужбите чиноначалствуваше Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештенството од Скопската епархија. Верниот народ се причести со светите Христови Тајни. 
SPE_6288SPE_6300SPE_6310
SPE_6473SPE_8037_6558_1_6558_173_6558_24_6558_30_6558_32_6558_107_6558_121_6558_120_6558_140SPE_6729SPE_6726
Share