Четврток, 17 Август 2017

Василиева литургија на Велики четврток

На Велики Четврток, а во спомен на Тајната Вечера на Господ Исус Христос со учениците, Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан чиноначалствуваше на Вечерната василиевата Литургија во црквата Св. вмч. Димитриј Солунски во Скопје. По отслужената Литургија се изврши Светата тајна Елеосвештение (Маслосвет).
SPE_5280SPE_5292
SPE_5297SPE_5294SPE_5302SPE_5305SPE_5338SPE_5346SPE_5363SPE_5367SPE_5348SPE_5409SPE_5379SPE_5382SPE_5405
Share