Четврток, 17 Август 2017

Slideshow

Соопштение до јавноста

Е-пошта Печати PDF

Скопската православна црква при Македонската православна црква – Охридска архиепископија, најостро го осудува вандалскиот и антихристијански чин на сквернавење на православните гробови во с. Љуботен, Скопско. Ги повикуваме надлежните институции, во прв ред Министерството за внатрешни работи, најитно да го расветлат

Повеќе...

Божествена Литургија во спомен на сефалните апостоли Петар и Павле

Е-пошта Печати PDF
SPE_99367_-_CopyНа 12.07.2017 година, во спомен на св. апостоли Петар и Павле, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештенослужители од Скопската епархија отслужи Архиерејска Литургија во храмот „Св. апостоли Петар и Павле“ во населбата Ѓорче Петров.
Повеќе...

Соборно прославување на раѓањето на големиот пророк Божји Јован во Бигорскиот манастир

Е-пошта Печати PDF
__copyНа 7 јули кога Православната црква си спомнува за раѓањето на големиом пророк и крстител, но и за оној кој ги поврзува Стариот и Новиот Завет, Господовиот Јован, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на Митрополитите Дебарско - кичевски г
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL