Сабота, 20 Јануари 2018

Slideshow

Лазарева сабота

Е-пошта Печати PDF
sliki_od_Lazareva_sabota_i_sredba_013Денот, во кој светата црква си спомнува за воскресението Лазарево, беше прославен со Св. Архиерејска Литургија во храмот Св. Вознесение во населбата Хиподром. Со Литургијата чиноначалствуваше неговото блаженство, г.г. Стефан заедно
Повеќе...

Недела на Св. Марија Египетска

Е-пошта Печати PDF
NEDELA_NA_SV._MARIJA_EGIPETSKA_018ВО ЦРКВАТА ПОСВЕТЕНА НА СВ. ЃОРЃИ ПОБЕДОНОСЕЦ ВО НАСЕЛБАТА ЧАИР, ВО СКОПЈЕ, СВЕТА АРХИЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА ОТСЛУЖИ АРХИЕПИСКОПОТ ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ СТЕФАН СО СВЕШТЕНСТВОТО ПРИ ОВОЈ ХРАМ. ПОСЛЕ ЛИТУРГИЈАТА СО ПОЕТСКИ ТВОРБИ СЕ ПРЕТСТАВИЈА ВЕРНИЦИТЕ И ХОРОТ ОД ОВАА ПАРОХИЈА.
Повеќе...

Недела на Св. Јован Лествичник

Е-пошта Печати PDF
nedela-na-SvНеговото Блаженство, Архиепископот г.г. Стефан, благоволи да служи Света Василиева Литургија во црквата Св. Архангел Михаил, во населбата Автокоманда во Скопје. Со свои творби, на Свечената Академија се претставија дечињата кои ја посетуваат Веронауката при оваа црква.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL