Сабота, 20 Јануари 2018

Slideshow

Православен Пат

Е-пошта Печати PDF
Copy_of_PRAVOSLAVEN_PAT-24
Излезе од печат
новиот број на списанието
"Православен Пат"

Повеќе...

Свештенички собор во Скопје

Е-пошта Печати PDF
SVESTENICKI_SOBOR-APRIL2010_008На 22 Април, во просториите на парохиската црква св. Петка во Скопје, се одржа редовен свештенички собор, на кој беа разгледани тековни прашања. Поздравно слово имаше, Неговото Блаженство, Архиепископот г.г. Стефан. 
Повеќе...

Томина недела

Е-пошта Печати PDF
Tominanedela_055Денес, на Томина недела во црквата Св. Петка, Архиепископот г.г. Стефан отслужи Архиерејска Литургија. Многубројниот народ се причести со Светите Христови Тајни. Пред почетокот на Божествената Литургија, беше потстрижен во чтец Жарко Димитриевски.
На Литургијата пееше хорот “св. Злата Мегленска“.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL