Сабота, 20 Јануари 2018

Slideshow

Архиерејска Литургија на вториот ден од Христовото раѓање

Е-пошта Печати PDF

SPE_5312_-_Copy_-_CopySPE_5430_-_Copy_-_Copy
На вториот ден од Христовото раѓање, кога Православната Црква молитвено во слава и пофалба си спомнува за Пресвета Богородица, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештеници од Скопската епархија отслужи Божествена литургија во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје.
Повеќе...

Прославено Раѓањето Господово во Соборниот храм во Скопје

Е-пошта Печати PDF
SPE_5294_-_Copy_-_CopySPE_5243_-_Copy_-_Copy
Утрово со Василиева Литургија беше прославено Раѓањето Господово во Соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје. На Литургија чиноначалствуваше Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештенослужители од Скопската епархија.
Повеќе...

Рождествено послание

Е-пошта Печати PDF
-_copy
† СТЕФАН
ПО МИЛОСТА БОЖЈА
АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ,
ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД,
ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА,
ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА
ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ,
МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА
НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL