Четврток, 20 Јули 2017

Slideshow

Утрена богослужба на Велики петок со дванаесетте страдални евангелски читања

Е-пошта Печати PDF
SPE_5556SPE_5557
На13 април 2017 година, во приквечерните часови наспроти Велики петок, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи Утрена богослужба на Велики петок со читање на дванаесетте страдални евангелски зачала, во соборната црква Свети Климент Охридски.
Повеќе...

Василиева литургија на Велики четврток

Е-пошта Печати PDF
SPE_5363На Велики Четврток, а во спомен на Тајната Вечера на Господ Исус Христос со учениците, Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан чиноначалствуваше на Вечерната василиевата Литургија во црквата Св. вмч. Димитриј Солунски во Скопје. По отслужената Литургија се изврши Светата тајна Елеосвештение (Маслосвет).
Повеќе...

Велигденско послание

Е-пошта Печати PDF

voskresenie_Hristovo_-_Copy
† СТЕФАН
ПО МИЛОСТА БОЖЈА,
АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ,
ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД,

ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ,

МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА

МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА,
А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА,

ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА,
ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ И
ТОРЖЕСТВЕН ПОЗДРАВ -

Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL