Четврток, 20 Јули 2017

Slideshow

Архиерејска Литургија на Светол вторник

Е-пошта Печати PDF
SPE_7089_-_CopyВо вторник од Светлата седмица, Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше на Божествена Литургија во храмот Св. пророк Илија во населбата Јане Сандански.
Повеќе...

Златоустова литургија на Воскресение Христово (втор ден)

Е-пошта Печати PDF
SPE_6810SPE_6811
На 17 април 2017 година, вториот ден од прославата на Воскресението на Господ Исус Христос (светол понеделник), Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи божествена литургија во црквата Рождество на Пресвета Богородица, во општина Центар.
Повеќе...

Прославено ХРИСТОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ во Соборниот храм Св. Климент Охридски

Е-пошта Печати PDF
_6558__-_Copy_6558_107_-_CopyПрославувањето на Светлото Христово Воскресение - ВЕЛИГДЕН во Соборниот храм Св. Климент Охридски започна ноќта на 15 април со Полуноќница и Крсниот пат, а заврши утрото со Пасхална Утрена и Божествена Литургија на св. Јован Златоуст.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL