Сабота, 20 Јануари 2018

Slideshow

Покана по повод осветувањето на храмот Св. Архангел Гаврил во населбата Ченто

Е-пошта Печати PDF
__-__-_Copy_copy_copy
Скопската епархија на 21.11.2017 година во 08:30 часот ве поканува на осветувањето на храмот Св. Архангел Гаврил во населбата Ченто. Чинот на осветување ќе го изврши надлежниот архиереј Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан.

Осветена црквата - капела Лазарово воскресение во с. Долно Лисиче

Е-пошта Печати PDF
20171028_094232_-_Copy_-_CopyНа 28.10.2017 година Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештенослужители од Скопската епархија изврши осветување на новоизградената црква - капела Лазарово воскресение во селото Долно Лисиче.
Повеќе...

Архиерејска Литургија во храмот Св. вмч. Димитриј Солунски во Скопје

Е-пошта Печати PDF
SPE_3944_-_Copy_-_Copy_copySPE_3916_-_Copy_-_Copy

На 08.11.2017 по повод празнувањето на св. вмч. Димитриј Солунски, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на Епископот хераклејски г. Климент и свештенослужители од Скопската епархија отслужи Божествена Литургија во центарот на Скопје
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL