Четврток, 17 Август 2017

Slideshow

КОНКУРС ЗА ЗАПИШУВАЊЕ ВО БОГОСЛОВИЈА ВО УЧЕБНАТА 2017/2018 ГОДИНА

Е-пошта Печати PDF
за прием на ученици во Македонската православна богословија „Свети Климент Охридски” - Скопје за учебната 2017/18 година.
Кандидатите треба да ги исполнуваат следниве услови:
- да завршиле основно училиште
- да имаат основно познавање од Православието;
- да се телесно и душевно здрави;
- да не се постари од 18 години;
Повеќе...

Литургиска прослава на денот посветен на светите Кирил и Методиј

Е-пошта Печати PDF
SPE_7636SPE_7637
На 24 мај 2017 година, денот во кој Црквата го прославува поменот на светите солунски браќа Кирил и Методиј, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи божествена литургија во црквата свети Јован Крстител, во населба Капиштец.
Повеќе...

Архиерејска Литургија во Драчево

Е-пошта Печати PDF
SPE_7832_-_CopySPE_7955_-_Copy
На денот кога Православната Црква молитвено се сеќава за Вознесението на Господ Исус Христос, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи Божествена
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL