Среда, 18 Јануари 2017

Slideshow

Со Василиева Литургија прославен денот на Обрезанието на Господ Исус Христос

Е-пошта Печати PDF
SPE_1500SPE_1501
На 14.01.2017 година, кога Црквата ги прославува Обрезанието на Господ Исус Христос и светиот Василиј Велики, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, отслужи света Василиева Литургија во црквата „Свети пророк Илија“ во населба Аеродром.
Повеќе...

Архиерејска Литургија во храмот Св. Петка во населбата Црниче

Е-пошта Печати PDF
SPE_1261_-_CopySPE_1280_-_Copy

На 09.01.2017 година на денот кога Православната црква го слави светиот архиѓакон и првомаченик Стефан, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештенослужители од Скопската епархија отслужи Архиерејска Литургија во храмот Св. Петка во населбата Црниче.
Повеќе...

Архиерејска Литургија во црквата Рождество на Пресвета Богородица

Е-пошта Печати PDF
SPE_0898SPE_0899
На 08.јануари 2016 година, кога Црквата го прославува соборниот празник на Пресвета Богородица, како и светиот Никодим Тисмански, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан принесе света евхаристиска жртва во црквата Рождество на Пресвета Богородица, општина Центар.
Повеќе...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL